Your Browsing History


| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | TravelMate B3 |
| Model | TMB311-31-C343 |
| Part Number | NX.VNDAA.002 |
| Color | Shale Black |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit National Academic |
|---|
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | Intel Celeron N4020 |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Screen Size | 11.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | 220 nits, Anti-glare, ComfyView |
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics 600 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 64 GB eMMC |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Ethernet | 1 x RJ-45 (1Gbps) |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio | Stereo speakers, dual array microphone |
|---|
| Touchpad | Multi-gesture touch pad |
|---|---|
| Keyboard | Acer FineTip keyboard |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | Micro SD |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Work / Business |
| Usage | Business |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell 48Wh Lithium Ion |
| Battery Life | Up to 12 Hours |
| Dimensions (W x D x H) | 11.60" x 8.50" x 0.82" |
|---|---|
| Weight | 3.09 lbs. |
| Package Content | TravelMate B3 TMB311-31-C343 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | March 11, 2021 |
|---|