Your Browsing History

| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Switch One 10 |
| Model | SW1-011-17ZT |
| Part Number | NT.LCTAA.001 |
| Style | Detachable |
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Atom |
|---|---|
| Processor Name | Intel Atom x5-Z8350 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 10.1" |
|---|---|
| Touchscreen | Multi-touch |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Display Features | IPS technology |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 400 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 64 GB Flash |
|---|---|
| HDD | 500GB |
| Memory | 4GB |
|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| HDMI | Micro HDMI |
|---|
| Keyboard | Keyboard Dock |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Battery | 2-cell 7900 mAh Li-Polymer |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 10.20" x 7.11" x 0.38" |
|---|---|
| Weight | 3.00 lbs. (with dock) |
| First Listed on Newegg | April 16, 2019 |
|---|