Your Browsing History








| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Swift 1 |
| Model | SF113-31-P1NX |
| Part Number | NX.GP1AA.001 |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium N4200 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 13.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | ComfyView, IPS technology |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 505 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 64 GB Flash |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|
| USB | 2 x USB 3.0 1 x USB 2.0 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Keyboard | Bilingual Keyboard |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 3-cell 3770 mAh Li-Polymer |
| Battery Life | Up to 10 Hour(s) |
| Dimensions (W x D x H) | 12.58" x 8.86" x 0.59" |
|---|---|
| Weight | 2.87 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 26, 2017 |
|---|