Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Spin 3 |
| Model | SP315-51-548W |
| Part Number | NX.GK9AA.003 |
| Style | Convertible |
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 6th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-6200U |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Core Name | Skylake |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | In-plane Switching (IPS) Technology |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 520 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Max Memory Supported | 12 GB |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|
| USB | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell 3220 mAh Li-ion |
| Battery Life | Up to 9 Hour(s) |
| Dimensions (W x D x H) | 15.02" x 9.88" x 0.89" |
|---|---|
| Weight | 4.85 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 08, 2017 |
|---|