Your Browsing History














| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | One 10 |
| Model | S1002-12V2 |
| Part Number | NT.G53AA.003 |
| Color | Silver |
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Atom |
|---|---|
| Processor Name | Intel Atom Z3735F |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L2 Cache | 2MB |
| Screen Size | 10.1" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | Wide XGA |
| Resolution | 1200 x 800 |
| Display Features | LED backlight, In-plane Switching (IPS) Technology |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 32 GB Flah memory |
|---|
| Memory | 2GB |
|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | 2 x USB 3.0 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone/Line-out |
| Touchpad | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Card Reader | microSD, microSD Extended Capacity (microSDXC) |
| AC Adapter/Charger | 10-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 2-cell Lithium Polymer |
| Dimensions (W x D x H) | 10.20" x 7.60" x 1.00" |
|---|---|
| Weight | 2.62 lbs. |
| First Listed on Newegg | February 11, 2016 |
|---|