Your Browsing History

| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire TimelineX |
| Model | AS3820TG-7360 |
| Part Number | LX.PV102.288 |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-bit, English/French |
|---|
| CPU Type | Intel Core i3 |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i3-370M |
| Screen Size | 13.3" |
|---|---|
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | LED backlight & Acer CineCrystal Technology |
| GPU/VPU | ATI Mobility Radeon HD 5650 |
|---|---|
| Video Memory | 1GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| HDD | 500GB |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1066 |
| Memory Spec | 2 GB x 2 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 0 |
| Max Memory Supported | 8 GB |
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| USB | 3 |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Audio Ports | 1 x Microphone Jack, 1 x Headphone Jack |
| Audio | MS-Sound compatible High-definition audio support Built-in microphone |
|---|---|
| Speaker | Internal Speakers |
| Touchpad | Multi-gesture touchpad pointing device |
|---|---|
| Keyboard | Standard |
| Webcam | Yes |
| AC Adapter/Charger | 90-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 12.7" x 9.25" x 0.86" - 1.14" |
|---|---|
| Weight | 3.97 lbs |
| First Listed on Newegg | December 10, 2010 |
|---|