Your Browsing History










| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire R 14 |
| Model | R5-471T-534X |
| Part Number | NX.G7WAA.003 |
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-6200U |
| Turbo Frequency | Up to 2.8 GHz |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Core Name | Skylake |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | LED backlight |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 520 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 8 GB LPDDR3 |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| HDMI | 1 x HDMI |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell lithium ion, 3315 mAh |
| Dimensions (W x D x H) | 13.50" x 9.60" x 0.70" |
|---|---|
| Weight | 4.19 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 28, 2016 |
|---|