Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | R5-571T-56LP |
| Part Number | RNBNXGCCAA007 |
| Color | Silver |
| Style | Convertible |
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 7th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-7200U |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Core Name | Kaby Lake |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 12GB |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 14.59" x 10.09" x 0.78" |
|---|---|
| Weight | 4.63 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 30, 2018 |
|---|