Your Browsing History







| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire E |
| Model | E5-774G-582T |
| Part Number | NX.GG7AA.006 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 7th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-7200U |
| Core Name | Kaby Lake |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1600 x 900 |
| GPU/VPU | NVIDIA GeForce 940MX |
|---|---|
| Video Memory | 2GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Max Memory Supported | 32 GB |
| Optical Drive Type | DVD±R/RW |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| USB | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 1 x USB 3.1 Type-C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 65-watt AC Adapter |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 16.67" x 11.10" x 1.09"-1.30" |
|---|---|
| Weight | 7.28 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 07, 2017 |
|---|