Your Browsing History




| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire 5 |
| Model | A515-51-88NY |
| Part Number | NX.GTPAA.006 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 8th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-8550U |
| Core Name | Kaby Lake R |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | ComfyView |
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics 620 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 12GB |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| USB | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Webcam | Yes |
|---|
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 65-watt AC Adapter |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 15.02" x 10.35" x 0.82" |
|---|---|
| Weight | 4.85 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 27, 2018 |
|---|