Your Browsing History








| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire 3 |
| Model | A317-33-P594 |
| Part Number | NX.A6TAA.002 |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium Silver |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium Silver N6000 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1600 x 900 |
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics 615 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 1 x USB 2.0/1.1 / 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 2-cell Lithium Ion |
| Battery Life | Up to 7.5 Hours |
| Dimensions (W x D x H) | 15.89" x 10.38" x 0.82" |
|---|---|
| Weight | 5.73 lbs. |
| First Listed on Newegg | October 04, 2021 |
|---|