Your Browsing History










| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | AS1712SMi |
| Part Number | LX.A1506.003 |
| Operating System | Windows XP Professional |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium 4 |
|---|---|
| Processor Name | 3.00GHz |
| CPU L2 Cache | 1MB |
| Screen Size | 17.0" |
|---|---|
| Wide Screen Support | No |
| Display Type | SXGA+ |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| GPU/VPU | NVIDIA GeForce FX Go 5700 |
|---|---|
| Video Memory | 128MB |
| HDD | 120GB |
|---|
| Memory | 1GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR333 |
| Max Memory Supported | 2 GB |
| Optical Drive Type | DVD±R/RW |
|---|
| LAN | 10/100Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g Wireless LAN |
| USB | 4 |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA, 1 x S-Video TV-out |
| Audio Ports | stereo microphone/ line in and stereo headphone/ speaker/ line out ports |
| Audio | Microsoft DirectSound compatible |
|---|---|
| Speaker | Two internal stereo speakers |
| Touchpad | Touchpad with four-way scroll key |
|---|---|
| Keyboard | Full-size 109-key keyboard, embedded numeric keypad, 2.5mm minimum key travel |
| AC Adapter/Charger | 180 Watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 12-cell Lithium Ion |
| Battery Life | 1 hours |
| Dimensions (W x D x H) | 14.9" x 12.6" x 2.2" |
|---|---|
| Weight | 15.7lbs |
| First Listed on Newegg | June 23, 2004 |
|---|