Your Browsing History


| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | ES1-533-P14T |
| Part Number | NX.GFTAA.003 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Pentium |
|---|---|
| Processor Name | Intel Pentium N4200 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 2 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Resolution | 1366 x 768 |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 505 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 6GB |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Webcam | Yes |
|---|
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Dimensions (W x D x H) | 15.03" x 10.16" x 0.97" |
|---|---|
| Weight | 5.29 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 15, 2018 |
|---|