Your Browsing History


| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | E5-575-5476 |
| Part Number | NX.GE6AA.015 |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 7th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-7200U |
| Core Name | Kaby Lake |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Max Memory Supported | 32 GB |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|
| USB | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 1 x USB 3.1 Type-C |
|---|---|
| Video Port | 1 x VGA |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 45-watt AC Adapter |
|---|---|
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 15.02" x 10.20" x 0.94"-1.19" |
|---|---|
| Weight | 4.92 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 08, 2017 |
|---|