Your Browsing History







| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Aspire |
| Model | V3-111P-C0T9 |
| Part Number | NX.MP0AA.003 |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 8.1 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | Intel Celeron N2930 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L2 Cache | 2MB |
| Screen Size | 11.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | LED backlight |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 500GB |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Spec | 4 GB x 1 |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Touchpad | Yes |
|---|---|
| Webcam | HD |
| Card Reader | 2-in-1 |
| Style | Thin and Light |
|---|---|
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Battery | 4-cell Battery |
|---|
| First Listed on Newegg | November 04, 2014 |
|---|