Your Browsing History









| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | A517-51G-522W |
| Part Number | NX.GSXAA.001 |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-Bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 8th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-8250U |
| Core Name | Kaby Lake R |
| Turbo Frequency | Up to 3.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Screen Size | 17.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| GPU/VPU | NVIDIA GeForce MX150 |
|---|---|
| Video Memory | 2GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| HDD | 1TB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Spec | 4 GB x 2 |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
|---|
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Mainstream |
| Usage | Consumer |
| Battery | 4-cell Lithium Ion |
|---|
| First Listed on Newegg | October 11, 2017 |
|---|