Learn more about the ABS SIIA265KF5070Ti
Model| Brand | ABS |
|---|
| Series | Stratos Aqua |
|---|
| Model | SIIA265KF5070Ti |
|---|
Quick Info| Release Year | 2026 |
|---|
| Type | Gaming & Entertainment |
|---|
| AI Features | AI Ready |
|---|
| Usage | Consumer / Gaming / Home / Personal / Mainstream |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 265KF |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
|---|
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
|---|
| Memory | Kingston FURY 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 (PC5 51200) |
|---|
| Storage | Team Group NV5000 M.2 2280 2TB SSD |
|---|
| Graphics | GIGABYTE Eagle GeForce RTX 5070 Ti 16GB |
|---|
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
|---|
| Power Supply | Gamdias HELIOS P2-850G 850W 80 PLUS GOLD |
|---|
| Case | ABS Stratos II MX220 |
|---|
| Cooling System | GAMDIAS AURA GL240 V2 Liquid Cooler |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
Motherboard| Chipset | Intel B860 |
|---|
| Motherboard Name | GIGABYTE B860M DS3H WIFI6E |
|---|
CPU| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
|---|
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265KF |
|---|
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
|---|
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
|---|
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
|---|
Graphics| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
|---|
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
|---|
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
Memory| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
|---|
| Memory Speed | DDR5 6400 |
|---|
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
|---|
| Memory Slot (Total) | 4 |
|---|
| Memory Slot (Available) | 2 |
|---|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
|---|
Optical Drive| Optical Drive Type | No |
|---|
Communications| LAN Speed | 2.5Gbps |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | March 20, 2026 |
|---|
Customer Reviews of the ABS SIIA265KF5070Ti