Your Browsing History








| Brand | ABS |
|---|---|
| Series | Mage E |
| Model | ALA171 |
| Type | Gaming & Entertainment |
|---|---|
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 5 2600 3.40 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6 GB |
| Power Supply | 550W |
| Case | Rosewill Tempered Glass and Steel SPECTRA C100 (4 x Blue LED fans) |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Chipset | AMD A320 |
|---|
| CPU Type | AMD Ryzen 5 2nd Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i7-2600 |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce GTX 1660 SUPER |
|---|---|
| GPU Memory | 6 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 8GB DDR4 |
|---|
| SSD | 512GB |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|
| Front USB | 2 x USB 3.0 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 1 x Microphone 1 x Headphone |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard/mouse port |
|---|---|
| Video Ports | 1 x HDMI 2.0b 3 x DisplayPort 1.4 |
| Rear USB | 4 x USB 3.1 Gen 1 (Supports ESD Protection) 2 x USB 2.0 (Supports ESD Protection) |
| RJ45 | 1 x RJ-45 LAN Port with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED) |
| Rear Audio Ports | 3 x HD Audio Jacks: Line in / Front Speaker / Microphone |
| PCI Slots (Available/Total) | 1 x PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode)* * Supports NVMe SSD as boot disks 1 x PCI Express 2.0 x1 Slot |
|---|
| Mouse Type | USB Mouse |
|---|
| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 17.80" x 8.15" x 17.72" |
|---|
| First Listed on Newegg | January 31, 2020 |
|---|