Learn more about the ABS K2R97N57T1
Model| Brand | ABS |
|---|
| Series | Kaze II Ruby |
|---|
| Model | K2R97N57T1 |
|---|
| Part Number | K2R97N57T1 |
|---|
Quick Info| Type | Gaming & Entertainment |
|---|
| Usage | Consumer / Gaming / Home / Personal / Mainstream |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
|---|
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
|---|
| Memory | G.SKILL Ripjaws M5 Neo RGB Series 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000 |
|---|
| Storage | AGI M.2 2280 2TB |
|---|
| Graphics | MSI INSPIRE GeForce RTX 5070 Ti 16GB |
|---|
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
|---|
| Power Supply | Gamdias HELIOS P2-850G 850W |
|---|
| Cooling System | GAMDIAS AURA GL240 V2 Liquid Cooler |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
Motherboard| Chipset | AMD B850 |
|---|
| Motherboard Name | GIGABYTE B850 GAMING WIFI6 |
|---|
CPU| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
|---|
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
|---|
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
|---|
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
|---|
Graphics| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
|---|
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
|---|
| Virtual Reality Ready | Yes |
|---|
Memory| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
|---|
| Memory Speed | DDR5 6000 |
|---|
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
|---|
| Memory Slot (Total) | 4 |
|---|
| Memory Slot (Available) | 2 |
|---|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
|---|
Optical Drive| Optical Drive Type | No |
|---|
Communications| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | April 22, 2026 |
|---|
Customer Reviews of the ABS K2R97N57T1