| Type | Gaming & Entertainment |
|---|
| Usage | Gaming / Home / Personal / Mainstream |
|---|
| Processor | Intel Core i7-14700F |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
|---|
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
|---|
| Memory | Kingston FURY 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 |
|---|
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB |
|---|
| Graphics | ASUS Dual GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
|---|
| Power Supply | GAMDIAS ATX power supply 650W 80+ GOLD |
|---|
| Case | GAMDIAS FLUX II Case |
|---|
| Cooling System | Gamdias BOREAS E1-412 CPU Air Cooler |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|