| Type | Gaming & Entertainment |
|---|
| AI Features | AI Ready |
|---|
| Usage | Consumer / Gaming |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
|---|
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
|---|
| Memory | OLOy 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000 (PC5 48000) |
|---|
| Storage | KLEVV CRAS C910 2TB M.2 2280 SLC Cache NVMe PCIe Gen4x4 SSD |
|---|
| Graphics | GIGABYTE Eagle GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7 |
|---|
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
|---|
| Power Supply | 750W power supply ATX2.0, 80+gold, non-modular |
|---|
| Case | Gamdias TALOS M3 MESH Black ABS / SPCC / Tempered Glass E-ATX Mid Tower Chassis Case |
|---|
| Cooling System | GAMDIAS AURA GL360 V2 CPU liquid cooler All-In-One 360mm |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|