Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | AAXA |
|---|---|
| Series | Pico |
| Model | KP-101-01 |
| Cabinet Color | White |
|---|---|
| Type | Pico / Portable |
| Brightness | 25 lumens |
|---|---|
| Native Resolution | 960 x 540 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Display Size | 5" - 60" |
| Lens | Manual Focus |
|---|
| Lamp | Triple RGB LEDs with Vibrant Color Technology |
|---|---|
| Lamp Life | 15,000hrs |
| Input Video Compatibility | Analog RGB, Digital |
|---|---|
| Input Video Connectors | mini-VGA, mini-HDMI, Composite |
| Output Audio Connectors | 3.5mm Stereo Headphone Jack |
| USB | 5 Pin USB 2.0 |
| Built-in Speakers | 1 W |
|---|---|
| Features | the LED Pico is about the same size as most cell phones, yet is capable of delivering a stunning 60" image in dark environments. |
| Dimensions | 0.79" x 4.25" x 2.36" |
|---|---|
| Weight | 0.6 lb. |
| Package Contents | KP-101-01 USB Cable Composite AV Cable Tripod |
|---|
| First Listed on Newegg | February 06, 2015 |
|---|