Your Browsing History








Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | COUGAR |
|---|---|
| Model | Gemini T |
| Type | ATX Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
| With Power Supply | No |
| Power Supply Mounted | Bottom |
| Motherboard Compatibility | Micro ATX / ATX / Mini ITX / E-ATX / SSICEB |
| Side Panel | with Side Window |
| LED | Trelux Lighting with Addressable RGB LEDs and Dynamic Lighting Effects in the Front and Top Panels |
| Dust Filters | Yes |
| Internal 3.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | 3 (With five possible locations within the case) |
| Expansion Slots | 7+2 |
| Front Ports | 1 x USB 3.1 Type-C / 2 x USB 3.0 / 1 x Mic / 1 x Audio / RGB Control Button |
|---|
| Fan Options | Front: 2 x 140mm / 3 x 120mm fan (1 x 120 mm fan pre-installed) Top: 2 x 140mm / 3 x 120mm fan Rear: 1 x 120mm fan (pre-installed) Side: 2 x 120mm fan |
|---|---|
| Radiator Options | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 240mm / 120mm Rear: 120mm Side: 240mm / 120mm |
| Max GPU Length | 400 mm |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | 170 mm |
| Dimensions | 21.00" x 8.90" x 20.70" |
| Features | Trelux RGB Lighting COUGAR’s new Trelux technology provides Gemini T with a powerful lighting system of its own: three long RGB-powered lenses cover the front and top of the case. The Trelux dynamic RGB lighting will amaze everybody! Controllable directly through a convenient front panel button, Trelux can also work connected to a COUGAR Core Box v2 or to a compatible motherboards’ 5V connection for system-wide lighting synchronization. Gemini T is certified for compatibility with Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome Sync. Glass Wings Two massive gull-wing tempered glass side panels flank Gemini T. This unique design gives you a clear view of the computer’s components and makes tool-less maintenance very convenient. Apart from cooling, the two side fans facing the glass window allow you to set up a fantastic lighting spectacle inside Gemini T! Vertical GPU Support This revolutionary case is both about performance and aesthetics. To bring your system’s awesomeness to the limit, Gemini T supports vertical GPU installation. This joins the two supported side fans to produce one of the most incredible side windows a PC case has ever had. Intelligent Cooling Up to nine fans and four water cooling radiators match Gemini T’s support for the latest components with top-end cooling capabilities. Two big frontal vents with detachable filters guarantee a clear air intake, while two side vents on both sides of the top cover create an excellent way for the exhaust to leave the case without dust getting in. |
|---|
| First Listed on Newegg | January 07, 2019 |
|---|