Your Browsing History

100%









Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | COUGAR |
|---|---|
| Model | Turret RGB |
| Type | ATX Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
| With Power Supply | No |
| Power Supply Mounted | Bottom |
| Motherboard Compatibility | Micro ATX / ATX / Mini-ITX |
| Side Panel | with Side Window |
| LED | RGB |
| Internal 3.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | 2+2 (converted from 3.5" drive bays) |
| Expansion Slots | 7 |
| Front Ports | 1 x USB 2.0 / 2 x USB 3.0 / Mic / Audio / RGB Control Button |
|---|
| Fan Options | Front: 3 x 120mm (2 x VORTEX RGB FCB 120mm Fans Pre-installed) / 2 x 140mm fan Top: 2 x 120mm / 2 x 140mm fan Rear: 1 x 120mm fan |
|---|---|
| Radiator Options | Front: 120mm / 240mm / 360mm Top: 120mm / 240mm ( Max Component Height on Motherboard 40mm ) Rear: 120mm |
| Max GPU Length | 350 mm |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | 160 mm |
| Dimensions | 18.14" x 8.11" x 16.53" |
| Features | Perfect Visibility A full-size tempered glass cover and the transparent front cover give you a perfect view of your computer’s internal components, and allows you to put on display your skills and set up amazing RGB lighting effects in it! Two Incredible RGB Fans The two pre-installed Vortex RGB FCB 120 fans combine the patented Vortex technology’s powerful and focused airflows with COUGAR’s new generation addressable RGB lighting design that radiates light in a 180º angle. RGB Lighting Control Box TURRET RGB includes the COUGAR Core Box C, a powerful RGB lighting control box for up to 8 COUGAR fans and 4 COUGAR LED strips. Control your fans with the case’s dedicated Lighting button, or connect the Core Box C to compatible motherboards‘ 5v RGB header for system-wide synchronization. Great Cooling Support With support for six fans and three radiators (including a frontal one up to 360mm), you will be able to build a solution that guarantees all your key components are protected from overheating. Gaming Vent System We know gaming generates heat. To guarantee plenty of fresh air for your components, we have endowed TURRET RGB with a Gaming Vent System. This allows air to come in and out of the case with ease. Graphics Power for Your Games With support for up to three 350mm long graphics cards, TURRET RGB can house all the power you need to run the latest games smoothly. |
|---|
| First Listed on Newegg | October 31, 2018 |
|---|