This Combo Includes 3 Items
The perfect AMD gaming experience
Get the competitive edge with the ultimate enthusiast processor for gamers, for creators, for everyone.
The world's most advanced PC processor
The all-new AMD Ryzen™ 9 7900X is packed with state-of-the-art technologies for an effortlessly modern PC.
The latest technologies from AMD
AMD Ryzen™ 9 7900X processor is built to help you beat the clock with time-saving connectivity like PCle® 5.0, 24 processing threads, and dedicated video accelerators.
The future of Ryzen processors
Power. Performance. Possibility. AMD Socket AM5 motherboards deliver new features for gamers, from the speed of DDR5 memory and AMD EXPO™ technology to the increased bandwidth with PCIe® 5.0.
DESKTOP MEMORY
DELTA RGB DDR5
RGB Colors & 120° Ultra-Wide Lighting
Modeled after a stealth aircraft, the T-FORCE DELTA RGB DDR5 delivers a refreshing visual experience and continues to offer the 120° ultra-wide lighting and clean geometric silhouette found in the DELTA RGB DDR4.
Supports Intel XMP3.0 for One-Click Overclocking
Supports the latest Intel XMP3.0 and one-click overclocking technology; users can experience ultra-fast overclocking speeds at a single click.
Strengthened PMIC Cooling Design
DELTA RGB DDR5 is equipped with professional thermally conductive silicon, reinforced PMIC cooling design, and effective, stable PMIC operations.
On-die ECC for System Stability
The DELTA RGB DDR5 memory supports on-die ECC, which offers error correction and detection to ensure that system stability is not compromised for performance.
Power Management ICs (PMICs) Equipped for Stable, Efficient Power Usage
The DELTA RGB DDR5 memory is equipped with PMIC, minimizing noise interference and ensuring stable, efficient power distribution across all components for fast, reliable power supply.
High-Quality ICs Selected for Stability & Reliability
TEAMGROUP has selected a high-quality IC that has undergone comprehensive compatibility and reliability testing to ensure a gaming memory that delivers both stability and compatibility.
Smart RGB IC Controllers Support Various Lighting Effect Software
The T-FORCE DELTA RGB DDR5 is equipped with a smart RGB IC controller that is compatible with lighting effect software such as ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync, ASROCK-Polychrome Sync, and BIOSTAR Advanced VIVID LED DJ for lighting effects and synchronization. With the RGB DDR5, gamers can design their own lighting effects and create an incredibly stunning RGB system.
The Lifetime warranty
T-FORCE DELTA RGB DDR5 offers a comprehensive lifetime warranty, and we provide free replacement service for non-human product trouble during the product’s intended usage/application*, making the process simple and offering you peace of mind.
* See warranty detail
Learn more about the Corsair CSSD-F1000GBMP600ENH
Model| Brand | Corsair |
|---|
| Series | MP600 Elite |
|---|
| Model | CSSD-F1000GBMP600ENH |
|---|
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
|---|
| Used For | Consumer |
|---|
Details| Form Factor | M.2 2280 |
|---|
| Capacity | 1TB |
|---|
| Memory Components | 3D TLC |
|---|
| Interface | PCI-Express 4.0 x4, NVMe 1.4 |
|---|
| Protocol | NVMe 1.4 |
|---|
| Controller | PS5021-E21T |
|---|
| Encryption | AES 256-bit encryption |
|---|
Performance| Max Sequential Read | Up to 7000 MBps |
|---|
| Max Sequential Write | Up to 6200 MBps |
|---|
| 4KB Random Read | Up to 1,000,000 IOPS |
|---|
| 4KB Random Write | Up to 1,000,000 IOPS |
|---|
| Terabytes Written (TBW) | 600TB |
|---|
| MTBF | 1,500,000 hours |
|---|
| HeatSink | without HeatSink |
|---|
Features| Features | The CORSAIR MP600 ELITE PCIe 4.0 x4 NVMe M.2 SSD uses PCIe Gen4 technology to achieve PC boosting sequential read speeds of up to 7,000MB/sec and sequential write speeds of up to 6,500MB/sec. High-density 3D TLC NAND flash memory offers an ideal mix of performance and endurance, while the industry standard M.2 2280 form factor and lack of heatsink make installation straightforward on desktop and laptop PCs. If you’re looking for impressive storage performance, the MP600 ELITE delivers blazing-fast Gen4 speed in a neat, convenient package backed by a reassuring five-year warranty. 50 Word Product Description The CORSAIR MP600 ELITE PCIe 4.0 x4 NVMe M.2 SSD uses PCIe Gen4 technology to achieve PC boosting sequential read speeds of up to 7,000MB/sec and sequential write speeds of up to 6,500MB/sec in an easy to install package. |
|---|
Environmental| Power Consumption (Idle) | < 50 mW |
|---|
| Power Consumption (Active) | Active Read: 5.6W Active Write: 8.5W |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ +70°C |
|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ +85°C |
|---|
| Operating Humidity | 40°C 90% RH |
|---|
| Max Shock Resistance | 1500G |
|---|
| Max Vibration Resistance | 20Hz~80Hz/1.52mm |
|---|
Dimensions & Weight| Height | 3.00mm |
|---|
| Width | 22.00mm |
|---|
| Depth | 80.00mm |
|---|
| Weight | 8.2g |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | January 24, 2024 |
|---|
Customer Reviews of the Corsair CSSD-F1000GBMP600ENH
Customer Reviews of Ryzen 9 7900X
Customer Reviews of the Team Group FF3D532G6000HC38ADC01