This Combo Includes 3 Items
Designed for AMD, Engineered for Performance
Created from high-quality hand-screened DDR5 DRAM ICs, Flare X5 memory kits are designed for performance on AMD platforms. Featuring AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) profiles, Flare X5 allows simple one-step memory overclocking through BIOS on supported motherboards.
Matte Minimalism
Available in anodized matte black, the Flare X5 memory module features a minimalistic design inspired by classic racing stripes and grills, and is ideal for a variety of build themes with its simple design.
Created for Quality
Each Flare X5 memory kit is created with hand-screened ICs and tested under G.SKILL’s rigorous validation process to ensure outstanding quality.
Compact Low-Profile Design
Featuring a low-profile height of just 33mm, the Flare X5 is an ideal choice for compact PC builds or systems with large CPU coolers*.
* Please check the specifications of your CPU cooler for actual height clearance.
AMD EXPO Support
Just set and go. Programmed with AMD EXPO overclocking profiles, the only thing that stands between you and awesome performance is a simple BIOS setting.
* Enable the EXPO profile in the BIOS to reach up to the rated overclock speed of this memory kit. Maximum memory speed and system stability depends on the capability of the motherboard & CPU.
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, telephone, and email.
Learn more about the SAMSUNG MZ-77E2T0B/AM
Model| Brand | SAMSUNG |
|---|
| Series | 870 EVO Series |
|---|
| Model | MZ-77E2T0B/AM |
|---|
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
|---|
| Used For | Consumer |
|---|
Details| Form Factor | 2.5" |
|---|
| Capacity | 2TB |
|---|
| Memory Components | V-NAND |
|---|
| Interface | SATA III |
|---|
| Protocol | SATA |
|---|
| Cache | Samsung 2GB Low Power DDR4 SDRAM |
|---|
| Encryption | Class 0 (AES 256) TCG/Opal v2.0, MS eDrive (IEEE1667) |
|---|
Performance| Max Sequential Read | Up to 560 MBps |
|---|
| Max Sequential Write | Up to 530 MBps |
|---|
| Terabytes Written (TBW) | 1200TB |
|---|
| MTBF | 1,500,000 hours |
|---|
Features| Features | THE SSD ALL-STAR - The latest 870 EVO has indisputable performance, reliability and compatibility built upon Samsung's pioneering technology.
EXCELLENCE IN PERFORMANCE - Enjoy professional-level SSD performance with 870 EVO, which maximizes the SATA interface limit to 560/530 MB/s sequential speeds, accelerates write speeds and maintains long-term high performance with a larger variable buffer.
INDUSTRY-DEFINING RELIABILITY - Meet the demands of every task - from everyday computing to 8K video processing, with up to 2,400 TBW.
MORE COMPATIBLE THAN EVER - 870 EVO has been compatibility tested for major host systems and applications, including chipsets, motherboards, NAS, and video recording devices.
UPGRADE WITH EASE - Simply plug 870 EVO into the standard 2.5-inch SATA form factor on your desktop PC or laptop and let the renewed migration software takes care of the rest.
SAMSUNG MAGICIAN SOFTWARE - Make your drive work smoothly with enhanced Samsung Magician 6 software that helps you easily manage your drive, keep up with the latest updates, monitor the drive's health and status, or even enhance its performance. |
|---|
Environmental| Power Consumption (Idle) | Max. 35 mW |
|---|
| Power Consumption (Active) | Average: 2.5W Maximum: 4.5W (Burst mode) |
|---|
| Max Shock Resistance | 1,500G & 0.5 ms (Half sine) |
|---|
Dimensions & Weight| Height | 7.00mm |
|---|
| Width | 70.00mm |
|---|
| Depth | 100.00mm |
|---|
| Weight | 86.18g |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | January 25, 2021 |
|---|
Customer Reviews of the SAMSUNG MZ-77E2T0B/AM
Customer Reviews of the G.SKILL F5-6000J3636F16GX2-FX5
Customer Reviews of the SAMSUNG LS24DG302ENXZA