This Combo Includes 2 Items
| Brand |
SAMA |
| Model |
SV02 |
| Color |
Black |
| Supported Motherboards |
ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| In/ Out Port |
A Type C, 2x USB 3.0 and HD Audio + Power & Reset Button |
| Drive Bays |
2x 3.5" HDD and 2x 2.5" SSD |
| PCl Expansion Slots |
7 |
| Max. VGA Card |
410mm (16.15") |
| Max. CPU Cooler |
181mm (7.12") |
| Fans |
3 Addressable Fans ( Pre-installed ) |
| Liquid Cooler |
Support 120/240/360/280mm Liquid cooler |
| Product Size |
H17.73" x W9.26" x D17.85" |
| Carton Size |
H19.7" x W11.58"x D19.82" |
| Net weight |
6.3kg ( 13.23lb ) |
| Gross Weight |
7.7kg ( 16.32lb) |
Learn more about the SAMA Q60-Black
Model| Brand | SAMA |
|---|
| Series | Q60-Black |
|---|
| Model | Q60-Black |
|---|
| Part Number | Q60-BKWANNO3-G |
|---|
| Type | Liquid Cooling System |
|---|
Block| Block Compatibility | Intel&AMD |
|---|
| Block Compatibility - AMD | AMD:AM5/AM4 |
|---|
| Block Compatibility - Intel | Intel:LGA115X/1200/1700/1851/20XX |
|---|
| Block Dim. | 61X55mm |
|---|
| Block Material | Copper |
|---|
| Display | Yes |
|---|
Pump| Pump Speed | 2800±10%RPM |
|---|
| Pump Dim. | L95xW101 xH64mm |
|---|
| Pump Bearing | Ceramic |
|---|
| Pump Capacity | =1300ml/min |
|---|
| Pump Noise | = 30 db |
|---|
Radiator| Radiator Size | 397*120*27mm |
|---|
| Radiator Material | Aluminum |
|---|
Fan| Fan Size | 360mm Radiator |
|---|
| Fan Dim. | 120*120*25mm |
|---|
| Bearing Type | FDB |
|---|
| Fan RPM | 500-2600RPM |
|---|
| Fan Air Flow | 86 CFM |
|---|
| Fan Noise | 5V 3Pin+4 Pin PWM |
|---|
| Fan Connector | 5V 3Pin |
|---|
| Color | Q60-Black |
|---|
| LED Color | Q60-Black |
|---|
| Pressure | 3.7mmH2O |
|---|
Tube| Tube Dim. | 380mm |
|---|
| Tube Material | rubber |
|---|
Package Contents| Package Contents | CPU Cooler x1,Intel Backplate x1,AMD Bracket x1,Thermal Paste x1,Case Scresw x12,Thumbscrew x4,AMD Screw x4,LGA1700/1200 Screw x4,LGA20XX Screw x4.User Guide x2. |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | January 14, 2025 |
|---|
Customer Reviews of the SAMA Q60-Black
Customer Reviews of the SAMA SV02 Black