| Type | Gaming & Entertainment |
|---|
| Processor | AMD Phenom X4 9950(2.6GHz) |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
|---|
| Cache Per Processor | 4 x 512 KB L2 Cache |
|---|
| Memory | 4GB (2x2GB) DDR2 800 |
|---|
| Storage | 500GB SATA-II 3.0Gb/s 7200RPM HDD |
|---|
| Optical Drive | 22X DVD±R/±RW Dual Layer Drive |
|---|
| Graphics | NVIDIA GeForce 9800GT 512MB PCI Express Video Card |
|---|
| Audio | Sound card - Integrated |
|---|
| Ethernet | Gigabit LAN |
|---|
| Power Supply | 680W |
|---|
| Keyboard | Logitech USB Keyboard |
|---|
| Mouse | Logitech Optical USB Mouse |
|---|
| Operating System | Windows Vista Home Premium 64-bit Free upgrade to Microsoft Windows 7 |
|---|
| Special Features | Raidmax Sagitta II Gaming case |
|---|