Your Browsing History









| Brand | ASUS |
|---|---|
| Series | A53 Series |
| Model | A53Z-TH61 |
| Color | Brown |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-Bit |
|---|
| CPU Type | AMD A6-Series |
|---|---|
| Processor Name | AMD A6-3400M |
| CPU L2 Cache | 4MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| GPU/VPU | AMD Radeon HD 6520G |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| HDD | 640GB |
|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1333 |
| Memory Spec | 4 GB x 2 |
| Max Memory Supported | 8 GB |
| Optical Drive Type | Supermulti Dual Layer DVD-RW |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
| USB | 3 |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| Card Reader | 5-in-1 SD/MMC/MS/MS PRO/SDHC(SD 2.0) |
|---|
| Battery | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 15.12" x 10.12" x 1.4" |
|---|---|
| Weight | 5.72lbs |
| First Listed on Newegg | March 28, 2012 |
|---|