Your Browsing History

100%




Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Form Factor | SSI EEB |
|---|---|
| Dimensions | 12 x 13" (30.5 x 33cm) |
| CPU | Intel® Xeon Processor E5-2600/4600 & v3 Series |
|---|---|
| Socket | Dual Socket LGA 2011 R3 |
| Chipset | Intel® C612 |
| Capacity | 16 DIMM slots (support NVDIMM) |
|---|---|
| Type |
|
| Voltage | 1.2V |
| PCIe 3.0 x16 | 3 slots |
|---|---|
| PCIe 3.0 x8 | 3 slots |
| SATA Controller | Intel® C612: 10 x SATA3 6Gbps |
|---|---|
| Additional Storage Controller | Marvell 9172: 2 x SATA3 6Gbps |
| Interface | 10G by Intel® X540; 1000 / 100 / 10Mbps by Intel® i210 |
|---|---|
| LAN Controller |
|
| BMC Controller | ASPEED AST2400 |
|---|---|
| IPMI Dedicated LAN | 1 x Realtek RTL8211E for dedicated management GLAN |
| Features |
|
| Controller | ASPEED AST2400 |
|---|---|
| VRAM | DDR3 16MB |
| VGA Ports | 1 x D-Sub |
|---|---|
| USB 3.0 Ports | 2 |
| LAN Ports |
|
| Serial Ports | 1 (COM1) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (includes chassis intrusion, location button & LED, front LAN LED) |
|---|---|
| TPM Header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Fan Header | 2 CPU Fans, 6 System Fans (4-pin) |
| ATX Power | 1 (24-pin) + 2 (8-pin) |
| USB 3.0 Header | 1 (supports 2 USB 3.0) |
| USB 2.0 Header | 1 (supports 2 USB 2.0) |
| Type A USB 3.0 Port | 1 |
| Thunderbolt AIC Connector | 1 |
| BIOS Type | 128Mb AMI UEFI Legal BIOS |
|---|---|
| BIOS Features |
|
| Temperature |
|
|---|---|
| Fan |
|
| Voltage | Voltage Monitoring: +12V, +5V, +3.3V, CPU Vcore, DRAM, 1.05V_PCH, +BAT, 3VSB, 5VSB |
| Operating System |
Microsoft Windows
|
|---|
| Temperatures | Operating: 14 - 95°F (10 - 35°C)
Non-operating: -40 - 158°F (-40 - 70°C) |
|---|